MANTAR ÜRETİM SÜREÇLERİ

saman.jpg

FAZ I

Kompost yapımının ilk aşamasıdır.

Faz I ekipmaları ile buğday sapı, tavuk gübresi, alçı gibi organik ve inorganik hammaddeler uygun kompost nem seviyesinde homojen olarak karıştırılır. 

İş ortaklarımız için tasarlamış olduğumuz bunkerlerimiz, kompost fermantasyon sürecinde homojen ve verimli kompostu sizlere garanti eder.

FAZ II

Fermantasyon süresi tamamlanan kompost, pastörize sürecinde zararlı mikroplardan arındırılır ve mantar miselinin gelişebileceği bir yapıya ulaşır. Pastörizasyon sürecinde kompost kalitesini etkileyen en önemli faktör hijyendir. Faz II-III tünelleri kompostun zararlı mikro-organizmalardan temizlenmesine, dış etkenlerden korunmasına, ve pastörizasyon sürecinin başlamasına olanak sağlar. Tünele giren hava özel geliştirmiş olduğumuz eksoz sistemi ile flitrelenir ve dış etkenlerden korunur. Pastörizasyon işlemi tünele dolum gerçekleştikten sonra otomasyon kontrolü ile devam ettirilir.  Pastörizasyon süreci sonunda kompost, misel ekim aşamasına hazırdır ve paketleme hattına gönderilebilir.

mushroom_compost_small_b97213ec-5d92-4218-9fa4-def56a7b8b09_300x.jpg

FAZ III

Faz II sürecini tamamlayan kompost, tünel vinç ve konveyör yardımı ile tünelden çıkarılıp, içine misel ekimi yapılır ve tekrar tünele 13 gün süre ile, kuluçkalanması için doldurulur. Kompostun kuluçka dönemi tünelde kütle halinde yapılır. Bu dönem sonunda kompost mantar üretim aşamasına hazırdır. 

FAZ IV

Kompostun hazır son halidir.

Blok pres hattı ile paketlenip üretim odalarına yerleştirilir.

Komport hemen topraklama sürecine hazırdır.

Yetiştirme odalarındaki iklim koşulları bilgisayar kontrollü otomasyon sistem ile sağlanır. Mantek Makine maximum hasat ve verimlilik için ihtiyacınız olan herşeyi size sunar.